Mesto Pezinok predá súkromnej firme 61 árov pozemku za 19,23 eur/m2

12.05.2022


Po utorňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva je Pezinok opäť raz chudobnejší. Chudobnejší nie "iba" o vyše 6 000 m2 pozemkov, ale chudobnejší aj o posledné zvyšky zábran niektorých poslancov.

V utorok, 10. 5. 2022 sa konalo mimoriadne zasadnutie, na ktorom sa pod zámienkou zriadenia dočasného zberného dvora uskutočnil snáď najväčší politický podvod na občanoch Pezinka. V ten deň sa totiž zavŕšila dlhodobá, enormná snaha primátora a jeho poslancov odpredať 60 árov mestských pozemkov súkromnej firme za smiešnych 19,23 eur za m2.

Áno, ide o pozemky v priemyselnej zóne, na ktorých má firma spevnené plochy a stavby, ale v súčasnosti sa v danej lokalite (Drevona, bývalé Vinárske závody) pozemky predávajú od 70 do 90 eur za meter štvorcový. Argumenty mesta, že konalo v súlade s vypracovaným posudkom sú úplne v kolízii s reálnou situáciou na trhu. 

Sú úsmevné tvrdenia, že necelých 20 eur za meter je dosť, keď od občanov za vysporiadanie pozemkov pod garážami pýta mesto 100 eur za m2. Takže ešte raz, milí Pezinčania - súkromná firma má možnosť od mesta kúpiť pozemok za niečo vyše 19 eur/m2 a vy si môžete vysporiadať pozemok pod garážou za 100 eur/m2.

Čerešničkou na torte bolo, že keď poslanec R. Oravec navrhol zvýšiť cenu pozemkov z 20 eur aspoň na 50 eur za meter štvorcový, Hianikovi poslanci to odmietli.

O tom, že deväťdesiate roky sú v Pezinku späť, svedčí aj spôsob, akým k tomu došlo. Návrh predať pozemky tej istej firme a potom si od nej susedné pozemky prenajať na prevádzkovanie dočasného zberného dvora tu bol už koncom apríla. Zo záznamov MsZ priamo vyplýva, že primátor s jeho poslancami zriadenie dočasného zberného dvora podmieňovali predajom pozemkov. Napriek tomu, že sú tu iné možnosti, ako napríklad prenajať si od danej spoločnosti pozemok bez nezmyselného predaja pozemkov, alebo využiť služby spoločnosti, ktorá sa odpadovým hospodárstvom zaoberá.

Ešte koncom apríla zastupiteľstvo schválilo uznesenie na základe poslaneckého návrhu Ľ. Hidašiho, čím by bol problém až do zriadenia stáleho mestského zberného dvora čiastočne vyriešený. Primátor Hianik však uznesenie nepodpísal, narýchlo zvolal mimoriadne rokovanie zastupiteľstva, stretol sa s konateľkou firmy, ktorá má záujem o pozemky za dvacku a na úrade bol promptne vypracovaný pozmenený materiál, aby sa o ňom mohlo opäť rýchlo rozhodovať. 

Výsledkom tejto bleskovej aktivity bol opäť návrh predať spoločnosti pozemky za necelú dvacku a zároveň si pozemok vo vlastníctve firmy prenajať na dočasný zberný dvor. Primátor Hianik si tentokrát postrážil počty poslancov, ktorí mu ochotne postláčali gombíky. Materiály v predloženom znení neprerokovala žiadna z komisií ani Mestská rada.

Ostalo holým faktom, že mesto predá pozemky firme za facku a potom si od nej prenajme pozemky na zberný dvor. A to napriek tomu, že niektorí poslanci sa vyjadrili, že na sebe cítia tlak, že sa koná neštandardne rýchlo. Všetko iba pre to, aby sa mesto zbavilo pozemkov za necelú dvacku za meter.

Ostatným smrteľníkom v Pezinku neostáva naďalej nič iné, iba rozbíjať si nápravy o diery v cestách, zbierať kliešťov na nepokosených priestranstvách, a "ďakovať" menovite poslancom : Milan Čech, Martin Dulaj, Milan Grell, Jozef Chynoranský, Peter Janeček, Adam Kovačovský, Marek Manák, Juraj Pátek, Pavol Rybár, Marián Šipoš, Ľubomír Uhlár, Mária Wagingerová a samozrejme Igor Hianik. Za to, že Pezinok je opäť chudobnejší.