Ako Igor Hianik strácal politickú podporu. Rozpad "Aktívneho Pezinka" - tretia časť

02.07.2022


Komunálna politika nie je našťastie autokratická. Zarovno primátora vždy stojí poslanecký zbor a sú si rovní. Primátor nemôže poslancom dávať príkazy a takéto príkazy nemôžu dávať poslanci primátorovi. Sú si súdení na spoluprácu, pretože ak nespolupracujú, sú odsúdení na neúspech.


Igor Hianik nezvládol byť primátorom, ktorý si udrží rešpekt a priazeň väčšiny poslancov a to napriek tomu, že rozloženie síl v poslaneckom zbore snáď nemohlo byť priaznivejšie. To, čo sa stalo v Pezinku, je absolútny rozklad dôvery poslancov voči osobe primátora, ktorý bol ale zapríčinený jeho zlými politickými rozhodnutiami, či spôsobom komunikácie. 

Po takmer štyroch rokoch je úplne legitímna úvaha, či si Igor Hianik vôbec niekedy uvedomoval, že bude musieť spolupracovať s dvadsiatimi piatimi ľuďmi, ktorých rovnako volili občania, alebo hneď po voľbách sám seba pomyselne menoval za cisára a uveril vo svoju totálnu moc. A spravil tak fatálnu chybu.


Architektúra moci v MsZ po voľbách a dnes

Igor Hianik mal v decembri 2018 geniálny východiskový bod. Len málo primátorov malo na začiatku takú masívnu podporu zastupiteľstva a som takmer presvedčený, že Hianikov volebný úspech dlho nikto nezopakuje. Primátorské voľby úplne ovládol s 54 percentnou podporou Pezinčanov. 

Za poslancov sa z jeho tímu dostalo fantastických jedenásť kandidátov, čo síce nie je väčšina, ale ak sa pozrieme na zvyšných štrnásť poslancov, pochopíme silu, ktorou disponoval. Pripomeňme si ich mená: Milan Čech, Ľuboš Hidaši, Peter Janeček, Adam Kovačovský, Branislav Macháč, Marek Manák, Pavol Rybár, Marián Šipoš, Ľubomír Uhlár, Mária Wagingerová, Peter Kremský (po zvolení do NR SR sa vzdal mandátu, nahradil ho Martin Dulaj, do dnešného dňa hlasujúci s Igorom Hianikom).

Už počas predvolebnej televíznej diskusie sa v prospech Igora Hianika vzdal jeden z kandidátov na primátora a nový poslanec, Richard Oravec. Ten v roku 2017 neúspešne kandidoval vo voľbách do VÚC a dlhodobo sa profiloval na sociálnych sieťach ako človek, ktorý chce byť zmenou pre Pezinok.

V kampani, kde rozdával rany najmä bývalému vedeniu, sa však na neho spustilo hlavne na facebooku veľké množstvo hejtu a to od priaznivcov Igora Hianika, na čele s jeho otcom Hianikom starším. Napriek tomu, že Oravcovo vzdanie sa kandidatúry v priamom prenose pôsobilo rozpačito, jasne vyjadril podporu Igorovi Hianikovi.

Poslanec Matej Farbula síce nebol v tíme, ale kandidatúru Hianika podporoval. Najdôležitejším prvkom v celom MsZ však bolo torzo Srdca Pezinka - klubu, v ktorom Igor Hianik štyri roky pôsobil ako poslanec a z ktorého tesne pred voľbami vystúpil. Poslanci Milan Grell, prof. Elena Žárska či Božena Mizerová vo voľbách podporovali staronovú poslankyňu Kvetoslavu Štrbovú, ale všetkých s Hianikom spájala práca v spomínanom klube, boli silnými partnermi v opozícii v rokoch 2014 - 2018. Igor Hianik tak mal v zastupiteľstve ďalších kolegov ktorých poznal a s ktorými mohol diskutovať.


Nevyužil príležitosť

Do zastupiteľstva sa dostal aj profesor Pavol Alexy, vedec svetového formátu, ktorý pristupuje k mestu a jeho problémom veľmi vecným spôsobom. Domnievam sa, že tento špičkový odborník, ktorý má k téme ekológie blízko ako nikto, by v prípade pre Pezinok kvalitných návrhov neváhal hlasovať za bez ohľadu na to, z akého kúta zasadačky návrh zaznie. Presne tak, ako to má byť.

Postupom času si Igor Hianik získal podporu dvoch poslancov, nazvime ich "funkcionári". Juraj Pátek, ktorý je poslancom a zamestnancom mesta súčasne, ako konateľ Pezinskej mestskej spoločnosti a Jozef Chynoranský - súčasný predseda Okresného úradu v Malackách. Len pre lepší kontext pripomeniem, že práve poslanec za OĽANO Peter Kremský, ktorý bol jedným z politických tvorcov tímu Hianik a ktorému dodnes záleží na politickej moci v Pezinku, bol zároveň aj jedným z ľudí, ktorí sa aktívne venovali téme výmeny prednostov okresných úradov naprieč celým Slovenskom.

Igor Hianik mohol na začiatku volebného obdobia priamo rátať s podporou dvadsiatich (!) poslancov z dvadsaťpäť. Na ozrejmenie, na prijatie VZN stačí 15 poslancov. To sú obrovské možnosti, rozviazané ruky, k dispozícii vyše 2 000 000 EUR v rezervnom fonde po bývalom vedení, predrokované projekty a vyrokované peniaze napríklad na cyklochodník Pezinok - Limbach. A čo je nemenej dôležité, mal podporu veľkej časti obyvateľstva, ktorá mu dôverovala.


Súčasnosť

Igor Hianik neuniesol váhu svojej funkcie ani za týchto mimoriadne priaznivých podmienok. Nedal si záležať na politickej práci, nestmelil týchto ľudí do klubu, nepreviazal programovým vyhlásením, nedal zastupiteľstvu identitu. Začal sa správať autoritársky. Nenadviazal na konzistentnú spoluprácu s bývalými kolegami z klubu Srdce Pezinka, stratil podporu Richarda Oravca a Mateja Farbulu. 

Je zarážajúce, že sa nesnažil stavať na spolupráci s profesorom Alexym, hoci ten je špičkový vedec, ktorý sa 20 rokov venuje výskumu plastov z obnoviteľných zdrojov. Vôbec to nechápem, keďže ekológia bola jednou z nosných tém Hianikovej kampane. Dnes máme v zastupiteľstve klub Za Pezinok - v ktorom sú okrem predsedu Romana Mácsa aj niektorí poslanci z bývalého Srdca Pezinka a Matej Farbula s Richardom Oravcom. 

S Igorom Hianikom prestali hlasovať dvaja poslanci z jeho tímu, ktorých do zastupiteľstva vytiahol - Ľuboš Hidaši a napokon aj Branislav Macháč. S Hianikom stále poslušne hlasujú poslanci: Milan Čech, Martin Dulaj, Milan Grell, Jozef Chynoranský, Peter Janeček, Adam Kovačovský, Marek Manák, Juraj Pátek, Marián Šipoš, Pavol Rybár, Ľubomír Uhlár a viceprimátorka s vysokými ambíciami, Mária Wagingerová.

Problémy so schvaľovaním rozpočtu, rokovania trvajúce tri dni, osočovanie poslancov primátorom na sociálnych sieťach a v konečnom dôsledku nefunkčný Pezinok. Autoportrét Igora Hianika a viceprimátorky Márie Wagingerovej, ktorý nepremaľujú už žiadnymi predvolebnými sľubmi, nezatrú ho demagógiou. 

Tá najcynickejšia prišla na poslednom zasadnutí MsZ, kedy poslanec Rybár otvoril diskusiu o zredukovaní počtu poslancov na nasledujúce volebné obdobie na počet sedemnásť. Vraj by bolo menej absencií, vedenie mesta by to malo jednoduchšie, mesto by ušetrilo. Veď nech Grinava a Cajla majú len po jednom poslancovi, sídliskám a centru stačí po päť. 

Samozrejme, nevieme ako dopadnú voľby v októbri, ale zamyslime sa a použime tento kľúč na súčasné zastupiteľstvo. Len pre ilustráciu: kto by v ňom chýbal? Napríklad Oliver Solga, profesorka Elena Žárska, profesor Pavol Alexy, Drahomír Šmahovský či Roman Mács... 

Inými slovami, väčšina súčasnej opozície, bez ktorej by sme boli vazalmi primátorových výstrelkov.


Mgr. art. Juraj Hanulík


Milí Pezinčania, o ďalších témach, ktoré za posledné štyri roky formovali toto mesto, si budete môcť prečítať nabudúce.